Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: “Lojistik merkez sayısı 2 katına çıkacak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2053 yılı hedefleri arasında lojistik merkezlerin sayısını 13’ten 26’ya çıkarma ve demir yollarının taşımacılıktaki payını yüzde 22’ye yükseltme planlarını açıkladı.

İzmir’deki Kemalpaşa Lojistik Merkezi’ni ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin stratejik konumunun 4 saatlik uçuş mesafesiyle yaklaşık 1,4 milyar nüfusu ve 8,6 trilyon dolarlık ticaret hacmi olan 67 ülkeye erişim imkanı sağladığını belirtti.

Demir yolları ve lojistik merkezlerin geliştirilmesine özel bir önem atfettiklerini vurgulayan Uraloğlu, “2053 vizyonumuz kapsamında, kara yollarındaki mevcut yüzde 72’lik yük taşımacılığı oranını yüzde 57’ye indirmeyi ve demir yollarının taşımacılıktaki yüzde 5’lik payını yüzde 22’ye çıkarmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Uraloğlu, 2002 yılından bu yana 13 lojistik merkezini faaliyete geçirdiklerini, Sivas, Kayseri Boğazköprü ve Rize İyidere’de yeni lojistik merkezleri inşa ettiklerini söyledi. Ayrıca, “Bilecik-Bozüyük, Mardin, Ovaköy, İstanbul Avrupa Yakası, Çerkezköy, Çandarlı İzmir ve Filyos’ta 7 lojistik merkezi daha planlıyoruz. 2053 yılına kadar lojistik merkez sayımızı 13’ten 26’ya çıkarmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Yıl Sonuna Kadar Faaliyete Geçmesi Planlanıyor

Uraloğlu, Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin genişleme alanları dahilinde yaklaşık 3 kilometrekarelik bir alana yayıldığını ve ilk aşamada 1,3 kilometrekarelik bölümün altyapı çalışmalarının tamamlandığını ifade etti.

Merkezin değerini vurgulayan Uraloğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Sadece İzmir çevresine değil Alsancak, Aliağa liman bağlantıları ve gelecekte Çandarlı Liman bağlantıları ile Batı Anadolu ve tüm Türkiye’ye hizmet verecek nitelikte olması, kombine taşımacılığı teşvik etmesi, konteyner yükleme ve boşaltma faaliyetlerini iyileştirmesi, Alsancak Liman sahasının konteyner stok sahası olarak kullanımının önüne geçmesi, kent içinde tehlike arz eden konteyner park sahalarını bölgeye taşıması, TIR ve kamyon sirkülasyonunu azaltması, demir yolu taşımacılığını artırması, gümrük ve lojistik hizmetlerinde operasyon hızını ve verimliliğini artırması, işletme maliyetlerinin düşürülmesi gibi nedenlerle Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin İzmir’imize çok büyük bir değer katacağına inanıyoruz.

Bakan Uraloğlu, Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nde yerel konteyner talebinin 2025 yılında ortalama olarak 2,3 milyon TEU’ya ulaşacağını, 2040 yılı ve sonrasında ise bu rakamın 5 milyon TEU’yu aşmasının beklendiğini belirtti. Ayrıca, merkezin çevresinde bulunan 15’ten fazla sanayi bölgesi ve İzmir’deki limanların yakınlığı, merkezin konumlandırılması açısından ne kadar isabetli bir tercih yapıldığını ortaya koyuyor.

Uraloğlu, merkezin tüm devlet yollarının yanı sıra Ankara, İstanbul, Çanakkale, Antalya otoyolları ile bağlantısının bulunduğunu ifade ederek, “Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı tamamlandığında Kemalpaşa Lojistik Merkezi’ndeki bir ürünün Ankara’ya ve İzmir’e daha hızlı ulaşımı sağlanmış olacaktır.” diye konuştu.

Projenin ete, kemiğe bürünmüş duruma geldiğini vurgulayan Uraloğlu, “Biraz önce yaptığımız değerlendirmede 8 ay sonra, hadi en geç bu yılın sonuna kadar inşallah burada lojistik faaliyetlerin yürüdüğünü hep beraber göreceğiz.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: “Lojistik merkez sayısı 2 katına çıkacak”

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!