Sayısız Otomobil, Motosiklet ve Tekne Satışa Sunuluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yediemin Otoparklarındaki Araçlar Ekonomiye Kazandırılacak

AK Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunulan 9’uncu Yargı Paketi kapsamında Karayolları Trafik Kanunu‘nda önemli değişiklikler yapılması planlanıyor. Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre, herhangi bir nedenle trafikten men edilen ve sahiplerine ulaşılamayan araçlar kısa sürede satılarak ekonomiye kazandırılacak.

Yediemin otoparklarında bekleyen araçların sicilinde yer alan ‘satılamaz, devredilemez, haciz, ihtiyati haciz, rehin’ gibi şerhler nedeniyle satış işlemleri kısa sürede tamamlanamıyor. Yapılan düzenleme ile bu şerhleri koyan kurumlara araçların satışı bildirilecek ve satış işlemi ile birlikte de şerhler kaldırılacak.

Ayrıca, işlem yapılacak aracın tanıtımına yarayan şasi veya motor seri numaralarının bulunmaması durumunda bu eksiklikler satış işlemini gerçekleştirecek kurum tarafından tamamlanarak araç satışa hazır hale getirilecek. Satış konusu aracın vergi, ceza veya prim gibi borçları, satıştan önceki sahibine ait olacak ve aracı satın alan kişiye bütün borç ve yükler aktarılmayacak.

Araçların Satış Süreci Kolaylaştırılıyor

Araçların satışlarının kolaylaştırılması ile hem bu araçların ekonomik değerlerini yitirmesinin hem de hak sahiplerinin daha fazla mağdur olmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yeni düzenlemeye göre, satıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde müracaat edilmesi halinde, nemalarıyla birlikte bu satıştan elde edilen para hak sahiplerine ödenecek. Beş yıl içinde herhangi bir müracaatın olmaması durumunda ise söz konusu bedeller hazineye irat kaydedilecek.

AK Parti kaynakları, yıllardır otoparklarda bekleyen araçlar olduğunu ve sahiplerinin bulunamadığını belirtti. Araçların güneş, kar, yağmur gibi doğal şartlar altında çürüdüğüne dikkat çeken yetkililer, bu araçların ekonomik değerlerini yitirdiğini ve bu durumun önüne geçmek için araçların kısa sürede satılmasına yönelik adımlar atacaklarını ifade etti. Yasa teklifinin etki analizinde, yediemin otoparklarında satılmayı bekleyen yaklaşık 15 bin araç bulunduğu vurgulandı.

Trafikten men edilerek alıkonulan araçlardan, yediemin otoparklarında bulunan ve sahipleri tarafından altı ay içinde teslim alınmayan veya sahiplerine ulaşılamayan araçların satış usulü kolaylaştırılıyor. Satışın hızlandırılması için araç üzerindeki şerhler kaldırılacak. Beş yıl içinde satış parası teslim alınmazsa, hazineye devredilecek.

Sayısız Otomobil, Motosiklet ve Tekne Satışa Sunuluyor

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!