Sağlık Lojistiği, “Yeşil Lojistik Sertifikası”nı Kazandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Lojistik Belgesi Nedir?

2022 yılında yürürlüğe giren Kombine Taşımacılık Yönetmeliği‘nin 7. Maddesi’nde, yeşil lojistik faaliyetlerini tamamlayan gerçek ve tüzel kişilere verilen Yeşil Lojistik Belgesi ile ilgili şartlar belirtilmiştir. Bu belgeyi alabilmek için yılda en az 200 kombine yük taşımacılığı seferi gerçekleştirilmiş olması ve enerji tüketiminin azami %5’inin yenilenebilir kaynaklardan sağlandığını gösteren belge ve sertifikaların sunulması gerekmektedir. Ayrıca, bu firmaların küresel ısınmaya etkisi düşük olan belirli gazlarla çalışan iklimlendirme sistemlerini ve yeşil paketleme ürünlerini kullanmaları, yıllık belli miktarda fidan bağışı yapmaları da şartlar arasındadır.

Sağlık Lojistik’in Çevreci Vizyonu

Kombine Taşımacılık Yönetmeliği’nde yer alan şartları sağlayarak Yeşil Lojistik Belgesi almaya hak kazandıklarını belirten Sağlık Lojistik İcra Kurulu Başkanı Ramis Sağlık, sektörde yaptıkları ve yapacakları güçlü çevreci yatırımlarla bu doğrultuda ilerlemeye devam edeceklerini ifade etti. Ramis Sağlık, gelişmiş lojistik operasyon hizmetleri ve akıllı depo ağıyla Sağlık Lojistik’in, izlediği “Sürdürülebilir Dünya Taşımacılığı” vizyonuna iş yapış modelleriyle de entegre olduğunun altını çizerek şu açıklamayı yaptı:

“Sürdürülebilir lojistik kapsamında; gelişmiş akıllı depolama çözümlerimiz ve alternatif taşıma yöntemlerimizle karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede Yeşil Lojistik Belgesi’ni almaya hak kazandık, yine bu ay 500 araçlık güçlü bir yatırım yaptık. Denizyolu ve demiryolu gibi çevre dostu seçenekleri kullanarak vizyonumuzu desteklerken, karayolunda da bu vizyona bağlı kalarak çevresel etkimizi minimize etme konusundaki taahhüdümüzü sürdürüyoruz. Ülkemize olan güvenimiz tam, bu minvalde güçlü yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

Yeşil Lojistik Belgesinin Firmalara Sağladığı Avantajlar

Yeşil Lojistik Belgesi, şirketlere birçok avantaj da sağlamaktadır. Yönetmeliğin 14. Maddesi’ne göre, Yeşil Lojistik Belgesi sahibi olan firmalar, Bakanlık tarafından ek destekler, imtiyazlar ve muafiyetler gibi çeşitli avantajlardan faydalanabileceklerdir. Avrupa Birliği mevzuatına uyum çerçevesinde hazırlanan bu yönetmelikle, kombine yük taşımacılığı ve yeşil lojistik faaliyetlerine ilişkin esaslar belirlenmiş ve böylece bütünleşik, dengeli ve çevre dostu bir taşımacılık düzeninin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amaçlanmıştır.

Sağlık Lojistiği, “Yeşil Lojistik Sertifikası”nı Kazandı

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!