Orka, Denizcilik Eğitiminde Siber Çağı Başlatıyor: Yenilikçi Teknolojilerle Geleceği Şekillendiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orka ve Yenilikçi Eğitim Teknolojileri

Teknopark İstanbul’da yerleşik olan Orka, denizcilik eğitimi için geliştirdiği MetaSHIP ile dijital klon olarak eğitim ve değerlendirme simülasyonları sunuyor. Her düzeyden denizcilik eğitimi alan kişilerin faydalanabileceği bu yazılım, gerçek dünyadaki senaryoların güvenli ve kontrollü bir ortamda deneyimlenmesine olanak tanıyor. Bu sayede eğitim alanların pratik becerilerini geliştirirken, operasyonel verimliliği artırmalarına da yardımcı oluyor. Birçok ödül kazanan MetaSHIP ve denizcilik eğitimi konusunu, Orka’nın kurucularından Kaptan Levent Şen, İstanbul Ticaret’e anlattı.

TAMAMINI İHRAÇ ETTİK

* Bize kısaca şirketinizi tanıtır mısınız?

Orka, özellikle denizcilik sektöründe yenilikçi eğitim teknolojileri sunmak amacıyla 2011 yılında İstanbul’da kuruldu. Geliştirdiği ürünlerle kısa sürede sektörde yer edinmeye başlayan firmamız, 2016 yılında İngiltere’de bir ofis açarak uluslararası pazara adım attı. Kuruluşundan bu yana devam eden Ar-Ge projelerinin yaklaşık yüzde 94’ünü öz kaynaklarıyla destekleyen firmamız, tüm bu projeleri ticarileştirdi ve tamamını ihraç etti. Böylece inovasyon ve ticarileşme vizyonumuzu gerçekleştirdik.

Projeler ve Eğitim Teknolojileri

* Hangi alanlarda projeleriniz var?

Projelerimiz, denizcilik sektöründe eğitim teknolojileri olarak genellenebilir. MetaSHIP olarak markalaştırdığımız dijital klonlar, eğitim ve değerlendirme simülasyonları gibi projelerimiz ürüne dönüşmüş olsa da yeni ve daha gelişmiş versiyonları ile ilgili projelerimiz devam ediyor. Projelerimizde üniversite işbirliklerini kurmaya ve proje sürecine dahil etmeye de özen gösteriyoruz.

LİSEDEN EN ÜST DÜZEY YÖNETİCİYE KADAR

* Ürün ya da hizmetlerinizi anlatabilir misiniz?

Ana ürünümüz MetaSHIP, bir dijital klon olarak eğitim ve değerlendirme simülasyonları sunuyor. Bu teknoloji, denizcilik sektöründe lise ve üniversitelerde öğrenimlerine devam eden öğrencilerden, sektördeki en üst düzey yöneticilere kadar geniş bir kitleye hizmet verebiliyor. Diğer ürünlerimiz de MetaSHIP dijital evrenine bağlı farklı talep ve durumlara çözüm sunabilecek şekilde revize edilen ürünler haline geldi.

6 ÜLKEYE FARKLI GEMİ TİPLERİ KURULACAK

* Farklı gemi tiplerinde de kullanılıyor mu?

2023 sonunda denizcilik sektörünün önemli paydaşlarından ABS (American Bureau of Shipping) tarafında, Qatar Energy ve Nakilat firmaları ortaklığında ABS LNG Training Academy kuruldu. Orka olarak son teknoloji eğitim merkezinin çekirdeğini MetaSHIP ürünümüzle oluşturmak mutluluk vericiydi. Dünyanın en büyük LNG gemilerinden birinin dijital klonunu, teknolojimizle yaratarak genişletilmiş gerçeklik ile aynı anda 30’dan fazla kişinin bu deneyimi yaşayabilmesine olanak sağladık. Bu gibi eğitim merkezleri 6 ülkeye daha farklı gemi tipleri ile kurulacak ve tüm hepsi MetaSHIP ürünümüz ile donatılacak.

ETKİN VE AKILDA KALICI EĞİTİM

* Geliştirdiğiniz projelerin sağladığı avantajlar neler?

MetaSHIP, eğitim süreçlerini daha etkili ve verimli hale getirirken, kullanıcıların pratik becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyor. Denizcilik sektöründe eğitim süreçlerini yüksek gerçek görüntü imkanı sunan dijital evrenimizde dönüştürerek profesyonellerin daha iyi, etkin ve akılda kalıcı eğitim almasını sağlıyor. Dijital klon teknolojisi sayesinde, kullanıcılar gerçek dünyadaki senaryoları güvenli ve kontrollü bir ortamda deneyimleyebiliyor. Bu da onların pratik becerilerini geliştirmelerine ve operasyonel verimliliği artırmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca, eğitim ve değerlendirme simülasyonlarımız, kullanıcıların teorik bilgilerini pratikle birleştirmelerini kolaylaştırıyor.

YURT DIŞI TALEP PATLADI

* Yurt dışından talep geliyor mu?

Evet, ürün ve hizmetlerimize yurt dışından da yoğun bir talep var, hatta 2025 yılının 3. çeyreğine kadar tamamen yabancı müşterilerin siparişleri ile dolmuş durumdayız. Aslında yurt dışı bizim ana hedeflerimizden ve stratejilerimizden biriydi. Kurulduğumuz zamandan bu yana kadar yıllık gelirimizin en az yüzde 75’ini ihracat ile oluşturabiliyorken son iki yılda bu oran neredeyse yüzde 95’lere çıktı diyebilirim. Global denizcilik endüstrisi, eğitim teknolojilerine olan talebi artırarak, yenilikçi çözümlerimize ilgi göstermeye devam ediyor.

Gelecek Hedefleri ve Teknopark İstanbul’un Rolü

Gelecek Hedefleri ve Teknopark İstanbul’un Rolü

* Geleceğe dönük projelerinizden, hedeflerinizden bahseder misiniz?

Gelecekte, denizcilik sektöründe eğitim teknolojilerini daha da ileriye taşımak için yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Özellikle yapay zeka ve makina öğrenimi teknolojilerini kullanarak, daha fazla üniversiteyle işbirliği ve çözüm ortaklarımızın Ar-Ge departmanları ile ortak bilgi alışverişi yaparak, daha da akıllı ve öngörülebilir eğitim çözümleri sunmayı hedefliyoruz.

TEKNOPARK İSTANBUL’LA KÜRESEL PAZARDA GÜÇLENDİK

* Teknopark İstanbul’da yer almanın sizler için faydaları neler?

Teknopark İstanbul, yenilikçi ve ileri teknoloji projeleri geliştirmek için ideal bir ortam sunuyor. Burada, benzer vizyon ve misyonlara sahip diğer teknoloji firmaları ile işbirliği yapma fırsatı buluyoruz. Ayrıca, Teknopark İstanbul’un sağladığı altyapı ve destek hizmetleri, projelerimizin daha hızlı ve verimli bir şekilde geliştirilmesine olanak tanıyor. Bu da küresel pazarda daha güçlü bir konuma gelmemize yardımcı oluyor.

ÖMÜR KIRBAŞLI – İstanbulticaretgazetesi.com.tr

Orka, Denizcilik Eğitiminde Siber Çağı Başlatıyor: Yenilikçi Teknolojilerle Geleceği Şekillendiriyor

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!