Mustafa Dinçer’in Gelecek Vizyonu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dinçer Lojistik’in Değişen Yüzü

Lojistik işi yapanlara artık kimse kamyoncu diyemez. Çünkü, öyle yönetici ve patronlar var ki, sektöre level atlattılar. Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer de, bu patronlardan biri. Mühendislik diploması olan Dinçer, mühendislik zekasıyla, lojistik gerçekleri birleştirerek ezber bozan işlere imza atıyor.

Mustafa Dinçer, ülkemizin en önemli potansiyeli olan genç kuşağın önemini fark edip, onları üretime katacak projeler geliştiriyor. Genç girişimcileri ve startup‘ları destekledikleri demoday ve hackathonlar bu girişimlerin başında yer alıyor.

Demoday ve Hackathon Nedir?

Demoday
Demoday, yenilikçi teknoloji startup‘larını yatırımcıların stratejisi doğrultusunda yatırımcılarla bir araya getiren bir tür dinamik alan sağlayan inovasyon uygulaması olarak tanımlanıyor. Bu dinamik alan, sürekli evrim geçiren bir yapıda olup, başarılı iş modellerinin temel taşı olarak gösteriliyor.

Hackathon
Hackathon yarışması ise farklı fikir, beceri ve geçmişlere sahip bir grup insanı bir araya getirerek bir hafta sonu veya tam gün boyunca bir proje üzerinde birlikte çalışmalarını sağlamak şeklinde tanımlanıyor. Bu yarışmalar genellikle teknoloji odaklı girişimler veya kuruluşlar tarafından düzenleniyor. Dinçer Lojistik de, çizdiği yol haritasıyla lojistik şirketinden çok, teknoloji odaklı kuruluş hüviyetini iyice hazmederek, tanıma tam olarak uyar hale gelmiş.

Demoday ile Gelen İşbirliği ve Ortaklık

Demoday ile Gelen İşbirliği ve Ortaklık

İki genç girişimcinin temellerini attığı Octovan firmasıyla da, 2023’de düzenledikleri bir demoday etkinliğinde tanışmışlar. Bu tanışıklık, önce işbirliği ardından ortaklığa evrilmiş. Octovan, Dinçer Logistics’in operasyonel gücü ve deneyimini arkasına alarak özellikle XL olarak tanımlanan, 30 desi üzeri ağırlığa sahip buzdolabı, çamaşır makinesi, mobilya gibi ürünlerin son kullanıcılara ulaştırılması konusunda önce Türkiye’de, sonra tüm Avrupa’da çok önemli başarılara imza atacak gibi gözüküyor. Çünkü artık yalnız yol almak yerine Dinçer Lojistik’in ekonomik gücü, çevikliği ve startup yaklaşımıyla daha da güçlenip engelleri daha kolay aşacaklar.

400 milyon TL’lik yatırım değeriyle, bu yıl sonuna kadar 55 milyon TL, 2025’te ise 500 milyon TL’lik iş hacmi oluşturması beklenen bu işbirliği kapsamında Octovan Express, XL teslimat hizmetlerinin teknoloji alt yapısını, müşteri entegrasyonlarını ve yönetimini; Dinçer Lojistik ise operasyonunu üstlenecek.

Mustafa Dinçer’in Yönetim Anlayışı
Mustafa Dinçer, yönetim anlayışını ve firmasının hedefini şu sözlerle açıklıyor: “Dinçer Lojistik olarak dijitalleşmeye çok önem veriyor, tüm dünyada ve tüm sektörlerde en önemli gündem maddesi haline gelen dijitalleşme trendini erken yakaladığımızı düşünüyoruz. Bugüne kadar ikisi TÜBİTAK destekli olmak üzere 30’un üzerinde Ar-Ge projesine imza atan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Dinçer Lojistik Ar-Ge Merkezi’nde yaklaşık 50 Ar-Ge personelimiz çalışıyor. Yıllık ciromuzun yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Öte yandan girişimci bir ruhumuz var. Ülkemizdeki ve dünyadaki bütün lojistik startup’larını takip eden ekibimizle dünyadaki ortaklıklar, stratejiler, ekipmanlar, projeler gibi konu başlıklarını detaylı olarak takip ve analiz ediyoruz. Her yıl düzenlediğimiz hackathon ve demoday etkinlikleriyle üniversite öğrencileri, genç girişimciler ve yazılımcılardan oluşan güçlü bir topluluğun temellerini atarken yeni akıllı lojistik trendlerini ve sektörün geleceğini belirleyecek teknolojileri yakalamayı hedefliyoruz.”

Çevre Dostu Yaklaşımlar

Çevre de, her zaman kapsama alanında
Mustafa Dinçer, “en kestirmeden küpümü doldurayım da, gerisi beni ilgilendirmez” diyenlerden değil. Dünyanın, gelecek kuşaklara bırakılacak bir emanet olduğunun farkında. Bunu da, tersine lojistik kavramını mükemmel bir şekilde uygulayarak gerçekleştiriyor. Bildiğiniz gibi paletler, nakliye ve depolamanın başlıca demirbaşları arasında yer alır. İşte sayısı günden güne artan bu paletleri, kurdukları bir birim aracılığıyla, fiyatlarından çok daha düşük maliyetlere toplayarak yeniden kullanıma uygun hale getiriyorlar. Böylece daha az ağaç kesilmesinin önüne geçiyor ve dünyanın nefes alır halde kalmasına katkıda bulunuyorlar.

Son olarak Mustafa Dinçer, yine düzenledikleri hackathon ve demodaylerde fark ettikleri bir firmayla daha önümüzdeki aylarda işbirliğine gidebileceklerinin müjdesini verdi. Sayın Dinçer’i kutluyor, yenilikçi yaklaşımının ve çevreye karşı sorumluluğunun sektöre örnek olmasını diliyoruz.

Saygılarımla.

Selçuk Onur / Lojiport

Mustafa Dinçer’in Gelecek Vizyonu

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!