Mercedes, Aksaray’da Yenilenebilir Enerji Atılımı: Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karbon Nötr Üretim Hedefi

Mercedes-Benz Türk, tüm tesislerinde karbon nötr üretim hedefini benimseyerek, kaynakların korunması ve iklim dostu üretime yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Ağır ticari araç endüstrisinde bu alanda öncülük eden şirket, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 7.5 MWp gücündeki yeni Güneş Enerjisi Santralini tam kapasiteyle devreye aldı.

Enerji Üretimi ve Karbon Salımı

Yeni santral, 4.000 hanenin bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak düzeyde enerji üretecek. Bu sayede fabrikanın yıllık toplam elektrik ihtiyacının yarısı karşılanacak ve yıllık 5.300 ton karbon salımı azaltılacak.

Yeşil Hedefler Programı

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, ‘Yeşil Hedefler’ programı kapsamında 2039’a kadar karbon nötr üretimi hedeflediklerini ve bu doğrultuda kararlılıkla ilerlediklerini belirtti. Sülün, “Aksaray Kamyon Fabrikamız, üretimden ihracata, AR-GE’den sürdürülebilirliğe kadar her alanda başarılara imza atıyor. 1986’da Anadolu’nun merkezinde faaliyete başlayan ve bugün bölgenin en büyük yeşil alana sahip üretim tesisi olan fabrikamız, geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor” dedi.

Gelecek Hedefleri

Sülün, otomotiv sektörünün ana gündemlerinden birinin karbon ayak izi ve beraberinde gelen dönüşüm olduğuna vurgu yaparak, “Bu noktada Mercedes-Benz Türk olarak karbon ayak izimizi azaltmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İklim değişikliği etkilerinin azaltılması ve iklim değişikliğine uyum sağlama hedefimizi ürün geliştirme, tedarik zinciri ve üretim faaliyetlerimizde dikkate alıyoruz. 2030 yılına kadar toplam enerji tüketimimizin minimum yüzde 55’ini yenilenebilir enerjiden karşılama hedefimiz var” dedi.

Sülün ayrıca, “Aksaray Kamyon Fabrikamızda geçtiğimiz sene 1.3 MWp kurulu gücündeki santralimizi faaliyet aldık. Bugünse 6.2 MWp gücündeki kısmı da faaliyete geçiriyoruz. Toplamda 7.5 MWp gücündeki güneş enerjisi santralini tam kapasite olarak devreye alarak yenilenebilir enerji hedefimize bir adım daha yaklaştık. Yeni santralimiz ile fabrikamızın yıllık toplam elektrik ihtiyacının yarısını karşılayacağız. Santralin kurulmasında emeği olan tüm çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum” dedi.

Mercedes, Aksaray’da Yenilenebilir Enerji Atılımı: Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!