Konteyner Gemi Kiraları Zirve Yaptı, Acil İhtiyaçlar İçin Dahi Bulunamıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alphaliner Haftalık Bülteni

Alphaliner, haftalık bültenini yayınladı ve bu bültende sunulan verilere göre, yıl ortasına doğru konteyner gemisi mevcudu oldukça kısıtlı kalırken, küresel konteyner gemisi filosu neredeyse tamamen dolmuş durumda. Birçok gemi büyüklüğü sınıfında, spot veya acil olarak kiralanabilecek gemi sayısı ise sıfıra inmiş durumda.

Bu durumun bir sonucu olarak, kiralamaya açık olan az sayıdaki geminin günlük ücretleri astronomik seviyelere ulaştı. Bu ayın başlarında büyük bir taşıyıcı, 7.000 TEU kapasiteli modern bir geminin kısa süreli kiralaması için 100.000 dolardan fazla ödeme yaptı.

Yılın ilerleyen dönemlerinde küresel tedarik zincirlerinin daha fazla zorlanacağını öngören bazı büyük yük sahipleri, bir kez daha önden yüklemeye başvurdu. Tüketim malları, depo tamponu oluşturmak amacıyla başlangıçta planlanandan daha erken bir tarihte Avrupa ve Amerika’ya taşındı. Bu nedenle, talep yılın bu zamanına ve mevcut ekonomik iklime göre alışılmadık derecede güçlü bir şekilde seyretti.

Arz tarafında ise, Kızıldeniz’deki ticari deniz taşımacılığına yönelik tehditler ve bunun sonucunda Ümit Burnu üzerinden yapılan gemi yönlendirmeleri, küresel filonun milyonlarca ekstra TEU-mil yapmasını gerektirmeye devam ediyor. Bu ‘yapay’ talep, slot kapasitesi açısından küresel filonun tahmini %5-6’sını tüketti.

Konteyner Gemi Kiraları Zirve Yaptı, Acil İhtiyaçlar İçin Dahi Bulunamıyor

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!