İstanbul, Türkiye’nin Hava Kargosunun Yükünü Üstlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Havalimanı’nın Kargo Taşımacılığındaki Rolü

Türkiye’nin son yıllarda hızlı bir gelişme gösteren hava kargo taşımacılığında, Nisan ayı sonu itibariyle ilginç bir tablo ortaya çıktı. İstanbul Havalimanı, tek başına kargo taşımacılığının önceki yıla göre artıda kalmasını sağladı. Tekirdağ Çorlu, Atatürk ve Batman gibi kargo taşımacılığında sınırlı kullanılan havalimanlarında artışlar olsa da, ana etki İstanbul Havalimanı’ndan oluştu. İstanbul Havalimanı’nda Ocak-Nisan döneminde taşınan kargo, bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 174 artışla 590 bin 448 ton oldu. Bütün Türkiye’de taşınan tüm kargonun yüzde 93,9’u İstanbul’dan yapıldı.

Yolcu ve Uçak Trafiğindeki Artış

Ulaştırma Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, yılın ilk 4 ayı sonunda, bir önceki yıl aynı döneme göre Türkiye’deki hava meydanlarından yolcu trafiği (direkt transit hariç) yüzde 23,8 arttı. Ticari uçak trafiği yüzde 17,9, tüm uçak trafiği ise (üst geçişler hariç) yüzde 11 yükseldi.

Pandemi Sonrası Hava Kargo Taşımacılığı

Pandemi dönemindeki sıçrama dahil, son yıllarda artış eğiliminde olan havayolu kargo taşımacılığında ilginç bir görüntü ortaya çıktı. İstanbul Havalimanı, Türkiye’deki hava kargo trafiğindeki payının tamamına yakınını oluşturdu. İstanbul Havalimanı, tüm kargonun yüzde 93,9’unun taşındığı merkez haline geldi. Ayrıca, Ocak-Nisan döneminde, bir önceki yıla göre kargo taşımacılığı Tekirdağ Çorlu, Atatürk ve Batman dışındaki tüm hava meydanlarında düşüş göstermesi dikkat çekti. Bu durum, İstanbul’un 2023 aynı dönemde yüzde 67,6 olan payının yüzde 90’ların üstüne çıkmasına neden oldu.

Diğer Havalimanlarındaki Kargo Miktarı

Büyük havalimanları olan İstanbul Sabiha Gökçen’de kargo miktarı aynı dönemde yüzde 37, Ankara Esenboğa’da yüzde 65, İzmir Adnan Menderes’te yüzde 2, Antalya’da yüzde 92, Adana’da yüzde 61 düşüş gösterdi.

İstanbul’un Yolcu Taşımacılığındaki Ağırlığı

Bu arada, İstanbul’daki iki havalimanının yolcu trafiğindeki ağırlığı da dikkat çekti. İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı dışında 10 milyon yolcuyu geçen havalimanı bulunmuyor. 2024 Ocak-Nisan döneminde İstanbul’un 24.3 milyon, Sabiha Gökçen’in 12.8 milyon yolcu trafiği, toplam yolcu trafiğinin yüzde 59,9’unu oluşturuyor. Bu iki havalimanının dış hat yolcularındaki ağırlığı ise yüzde 79,2’ye ulaşıyor.

KAYNAK: Mehmet KAYA – DÜNYA

İstanbul, Türkiye’nin Hava Kargosunun Yükünü Üstlendi

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!