Gümrük Kanunu Değişikliği ve Muafiyetler Hakkında Yeni Düzenlemeler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Posta ve Hızlı Kargo Vergi Düzenlemesi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelen eşyada ödenecek vergi oranında değişikliğe gidildi. “4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyalar için uygulanacak tek ve maktu vergi oranı yüzde 20 olarak güncellendi. Değişiklik 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Milli Savunma ve İç Güvenlik Eşyaları İçin Muafiyet

Kararla, milli savunma ve iç güvenlik kapsamında serbest dolaşıma sokulan eşyalara ilişkin düzenleme yapıldı. Sermayesinin yarısı veya daha fazlası Türk Silahlı Kuvvetlerini güçlendirmek amacıyla kurulan vakıflara veya Savunma Sanayii Başkanlığına ait şirketlere getirilen savunma amaçlı eşyaya muafiyet tanındı.

Özel Tertibatlı Araç ve Elektrikli Motorlu Araç İthalatı

Engelli vatandaşların sosyal hayata katılımlarını desteklemek amacıyla tanınan muafiyet kapsamında, özel tertibatlı araç ithalatına ek olarak elektrikli motorlu araçlar da muafiyet kapsamına alındı. Bu düzenleme çağın teknolojik gelişmeleri ve vatandaş talepleri doğrultusunda yapıldı.

Antrepo İşlemlerine Düzenleme: Ticaret Bakanlığının “Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayımlandı. Elleçleme iznine ilişkin başvuru süreci düzenlendi ve antrepo işleticilerince verilen götürü teminat tutarları güncellendi. Ayrıca gümrük laboratuvarlarında yapılan tahlillerden alınan ücretler de yeniden düzenlendi.

  • Gümrük Genel Tebliği:
  • Avrupa Birliği Komisyonu tarafından alınan bazı eşyanın sınıflandırılmasına ilişkin kararlar doğrultusunda düzenlenmiştir.
Gümrük Kanunu Değişikliği ve Muafiyetler Hakkında Yeni Düzenlemeler

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!