Eyüp Bartık Üniversite Öğrencileriyle Heyecan Verici Buluşma Gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başarı İçin Kendinizle Yarışın

Eyüp Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Çukurova Üniversitesi’ni ziyaret ederek öğrencilere lojistik sektörünün önemini ve kendi tecrübelerini anlattı. Bartık, öğrencilerle buluşmasında, “Başarmak istiyorsanız, rakiplerinizle değil, kendinizle yarışın” tavsiyesinde bulundu.

Başarılı iş insanı Eyüp Bartık, dedesinin bir kamyonla başladığı taşımacılık sektöründe Eyüp Lojistik markasını nasıl kurduğunu ve nasıl başarılı olduğunu üniversite öğrencilerine anlattı. Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilere deneyimlerini aktaran Bartık, “Ben bu başarıyı yakalayabildiysem çok çalışmama borçluyum. Sizler okuyarak, çok çalışarak ve yeteneklerinizi geliştirerek çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Ancak bunun için kendinize önce siz inanmalısınız” dedi.

Yetenek Tek Başına Yeterli Değil

Eyüp Bartık, günümüzde artık her alanda rekabetin üst seviyede olduğuna dikkat çekerek, daha fazla rekabet edebilmek için, çok fazla yeteneğimizin olması gerektiğini söyledi. Bartık, “Sizler çok yetenekli olabilirsiniz, ama yetenek tek başına yeterli olmuyor. Yetenek çalışmazsa, çalışmak yeteneği geçer. Yetenekliyim diye çalışmamazlık etmeyeceksiniz. Aksi takdirde yeteneği daha az olan birisi, sizi geçebilir. Artık tek bir özellikle sahada kalmak yeterli olmuyor. Yabancı dil mutlaka öğrenin. İmkan varsa yabancı dili okulda değil sahada öğrenin. Dil ile beraber özgüveninizi de geliştirirsiniz. Özgüven bilgi güçlüğünden kaynaklanır. İş başvurusunda öz güveninizi hiçbir zaman eksiltmeyin” diye konuştu.

Şirket Kurmayı Gözünüzde Büyütmeyin

Lojistik sektöründe Endüstri Mühendisliğinin önemli bir meslek olduğunu söyleyen Eyüp Bartık, “Sizlerin içinden birçok lojistik şirketi yöneticisi çıkacağını düşünüyorum. Benim çocuklarım ve yeğenlerim arasında, 8 gençten 3’ü Endüstri Mühendisi oldu ve şirketlerimizde görev aldı. Sizler de yarın yönetici veya patron olacaksınız. Şirket kurmak çok kolay, onu gözünüzde büyütmeyin. Ama şirketi kurduğunuzda her şey bitmiş olmuyor, hayat bundan sonra başlıyor. Şirketlerin yaşaması için para kazanmanız, fatura kesmeniz gerekiyor” dedi.

Lojistik Süreci İşletmenin İçinden Başlar

Lojistiğin önemine dikkat çeken Bartık, “Pazardaki rekabet gücünü biz belirliyoruz. Aynı sektörden iki şirketin ürünlerini taşırken, aslında rekabetin gücünü biz belirliyoruz. Lojistiği taşımacılık olarak algılamayın. Lojistik fabrikanın içinden başlar. Hammaddenin doğru girişi, doğru planlama, doğru depolama, doğru stoklama, doğru sevkiyat. Bu arada geçen süre, önemli bir lojistik sürecidir. Bu süreçte hepimizin verimi artırmak adına daha analitik düşünmemiz gerekiyor. Aksi takdirde rekabet gücümüz zayıflıyor. Eskiden Gaziantep ile Adana yarışırdı. Şimdi Londra ile İtalya yarışıyor. 25 cent için İtalya yerine Çin’i tercih eden firmalar var. Türkiye lojistik anlamında çok başarılı bir konumda. Her zaman pazarımız var, yeter ki işimizi doğru yönetelim” dedi.

Her Zaman Kendinizle Yarışın

Dijital dünyada lojistiğe her zaman ihtiyaç olacağını vurgulayan Bartık, gençlere dijitale mutlaka yakınlaşmaları önerisinde de bulundu. Bartık, “Her zaman doğru planlama yapın. Rakiplerinizle savaşmak yerine, kendinizle savaşın. Bilmediğiniz işlerde kendinizi çok uzman görmeyin. Hayat bu kadar kolay değil. Elbette fırsatlar var ama doğru analiz edin. Kendinizle yarışırsanız başarılı olursunuz, başkasıyla yarışırsanız başarısız olursunuz. Ben en çok kendimi eleştiririm. Siz de bunu yapmaktan korkmayın” şeklinde konuştu.

Eyüp Bartık Üniversite Öğrencileriyle Heyecan Verici Buluşma Gerçekleştirdi

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!