DHL Express Türkiye olarak Ar-Ge Merkezini Açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DHL Express Türkiye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından AR-GE merkezi olarak onaylandığını resmi olarak duyurdu.

DHL Express Türkiye, ülkemizde hızlı hava kargo taşımacılığının öncüsü olarak bilinir. Şimdi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak onaylandıklarını resmen duyurdu. Şirketin dijital dönüşüm stratejisinin kilit adımlarından biri olan Ar-Ge Merkezi, hızlı hava kargo taşımacılığı sektöründe benzersiz bir konumda bulunuyor. Ayrıca, Avrupa’daki diğer DHL Express ülkeleri arasında Ar-Ge Merkezi kapsamında kurulan ilk Dijital Dönüşüm Ofisi de bu merkezde yer alıyor.

İstanbul Havalimanı’ndaki Gateway binasında faaliyete geçen merkez, DHL Express Türkiye’nin Ar-Ge projelerini ürünlere dönüştürmek için yapay zeka, makine öğrenimi, veri bilimi, veri analitiği, karar destek sistemleri, bulut bilişim, nesnelerin interneti ve optimizasyon alanlarında çalışmalar yürütüyor. Lojistik sektöründe tüm operasyonlarda dijitalleşme ve Ar-Ge odaklı projeler geliştirilmesinin yanı sıra, gümrük operasyonlarında ilgili kamu sektörleriyle iş birliği yapılıyor ve saha operasyonlarının optimize edilmesi süreçleri de merkezde gerçekleştiriliyor.

DHL Express Türkiye Genel Müdürü Volkan Demiroğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teknoloji üretimi vizyonunu paylaştıklarını ve Ar-Ge Merkezi’ni açmaktan büyük gurur ve heyecan duyduklarını belirtti. Ar-Ge projelerinin ürüne dönüşmesi ve ticarileşmesiyle hem DHL Group bünyesindeki şirketlere hem de sektördeki diğer firmalara önemli bir katkı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

Demiroğlu, “Ar-Ge Merkezimizle sektördeki liderliğimizi ve öncü rolümüzü teknolojik gelişmelerde sürdürmeyi hedefliyoruz. Dijitalleşme her zaman en büyük yatırım alanlarımızdan biri oldu. İstanbul Havalimanı’ndaki Gateway binamızda yaptığımız yatırımlarla lojistik teknolojisi açısından dünyanın çok ilerisindeyiz. 135 milyon Euro’luk bir yatırımla hayata geçirdiğimiz 42 bin metrekarelik bir alanda yatırımın yüzde 30’unu teknolojik altyapıya harcadık. Burada sektörümüzde dünyada ilk niteliği taşıyan otomatik ayrıştırma sistemi ile entegre otomatik depolama ve raflama sistemi kurduk. ASRS adı verilen Otomatik Depolama ve Ayrıştırma Sistemimiz sayesinde tüm depolama ve ayrıştırma işlemleri tam otomasyona sahip hale getirildi. Bu sistem ile gönderilerin daha güvenli ve hızlı şekilde teslimatının gerçekleştirilmesi sağlıyoruz. Türkiye’nin ilk tam otomasyona sahip X-ray sistemi sayesinde saatte ayrıştırılan gönderi sayısı 5 katına çıkıyor.” dedi.

Yapay Zeka ve Veri Bilimi alanında proje üreteceklerini söyleyen Demiroğlu: “Ar-Ge Merkezimizde, TÜBİTAK, Avrupa Birliği ve kamu destekli projeler için istihdam sağlayacak, üniversitelerle iş ve fikir birlikleri yaparak DHL Express markasını akademik literatüre kazandıracak, aynı zamanda geliştirilen projeleri iş hayatına entegre edecek, fikri mülkiyet hakları kapsamında patent alacak ve teknoloji alanındaki sürdürülebilirliği önceliklendirecek projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Kamu kuruluşlarıyla sektörde ilk niteliği taşıyacak şekilde iş birliği halinde dijitalleşme projeleri için bazı pilot uygulamalarımızı da başlattık. Diğer taraftan merkezimizdeki çalışmalarımızla, özellikle yapay zeka ve veri bilimi alanlarında yerli ürün üretip, DHL Group bünyesindeki şirketlere sunarak, sektörümüzde öncü ve fark yaratan işlere imza atmayı sürdüreceğiz. Müşteri ve çalışan deneyimi ile operasyonel verimlilik stratejilerine yapay zeka ile farklı boyutlar kazandıracağımıza inanıyoruz” dedi.

DHL Express Türkiye olarak Ar-Ge Merkezini Açtı

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!