CMA CGM, Çevrenin Korunmasına Yönelik Taahhüdünü Güçlendiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Çevre Günü ve Dünya Okyanuslar Günü

Grubun dünya çapındaki 160.000 çalışanının iklim ve biyolojik çeşitlilik konularındaki farkındalıklarını artırmak ve çevre koruma eylemlerine katılmalarını sağlamak amacıyla iki günlük özel CMA CGM Gezegen Günleri düzenleniyor. Bu etkinlikler, çalışanların çevre bilincini geliştirmeyi ve aktif katılımını sağlamayı hedefliyor.

CMA CGM Gezegen Günleri

CMA CGM Group’un 160.000 çalışanı, iki gün boyunca çevrenin korunması için harekete geçecek. Bu kapsamda farkındalık atölyeleri, ağaçlandırma faaliyetleri, sahil temizliği ve ortaklarla birlikte gönüllülük faaliyetleri gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca, genç deniz kaplumbağalarının serbest bırakılması gibi toplam 60’tan fazla eylem 50 ülke çapında gerçekleştirilecek.

Yılın Biyoçeşitlilik Projesi

Ödülü, Grubun uluslararası ve yerel ortaklarla birlikte dünya çapında nesli tükenmekte olan türleri ve kırılgan ekosistemleri korumak için desteklediği projelerden sorumlu ekiplerin sarsılmaz kararlılığını takdir etmek üzere verilecek.

İklim için Eylemler

Uluslararası ekonomik pazarların merkezinde yer alan CMA CGM Grubu, karbondan arındırılmış nakliye ve lojistik endüstrisi için her gün çalışmaya devam ediyor. 2050 yılına kadar Net Sıfır Karbon’a ulaşmayı taahhüt eden CMA CGM, düşük karbonlu enerji kaynaklarını (biyogaz, biyometanol ve sentetik yakıtlar) kullanmaya hazır 119 çift yakıtlı (LNG ve metanol) gemi siparişine 2017’den bu yana 15 milyar dolar yatırım yaptı.

Grup, ayrıca gemilerinin tasarımını sürekli olarak daha evrimli hale getirme çabaları çerçevesinde Mart 2024’te benzersiz tasarımı sayesinde yakıt tüketiminde yüzde 20 azalma sağlayan 2.000 TEU’luk yeni bir gemi olan CMA CGM RUNDALE gemisini hizmete aldı. CMA CGM, faaliyetlerinin karbon ayak izini azaltmak için ilk yelkenli kargo gemisi NEOLINE’a yatırım yapmak ve gemilerinin irtibatının geliştirilmesi için yapay zekayı devreye almak gibi her türlü enerji ve teknoloji çözümlerini de araştırıyor.

CMA CGM’nin iştirakleri de Grubun iklim hedeflerine katkıda bulunuyor. 2025 yılına kadar CEVA Lojistik, tüm lojistik operasyonları için 1.450 düşük karbonlu araçtan oluşan bir filoya sahip olacak ve tüm depo faaliyetlerinde 2,1 milyon metrekare güneş panelleri tarafından sağlanan düşük karbonlu elektrik kullanılacak. CEVA, 2022 ve 2023 yılları arasında toplam CO2 emisyonlarını 200.000 ton azalttı (2022’de 6,2 MT’den 2023’te 6,0 MT’ye).

Grup ayrıca kendisinin ve tüm nakliye ve lojistik sektörünün enerji geçişini hızlandırmak için beş yıl süresince 1,5 milyar € bütçeye sahip olacak PULSE enerji fonunu da oluşturdu. Bu fon şu ana kadar büyük şirketlerin yanı sıra yeni nesil FLEXIS elektrikli minibüsler veya CARBON güneş paneli gigafabrika gibi yenilikçi start-up’lar ve yatırım fonlarının da içinde olduğu 20 projeyi destekledi. CMA CGM aynı zamanda uluslararası lojistik zincirlerinin karbondan arındırılmasını amaçlayan 19 endüstriyel ortaktan oluşan bir koalisyon olan NEW ENERGIES (YENİ ENERJİLER) koalisyonunun ardındaki itici güç olmaya devam ediyor.

Biyoçeşitlilik için Eylemler

Tüm okyanuslarda ve kıtalarda güçlü bir mevcudiyeti olan CMA CGM Grubu, biyolojik çeşitliliği koruma konusunda uzun süredir kararlılıkla ilerliyor. Grup, denizdeki çarpışmaları sınırlamak için belirli rotalardan (Kuzey Rotası ve Hellenic Hendek) kaçınarak veya izleme teknolojilerinin (REPCET ve Whale Safe) kullanılmasından dolayı kendi faaliyetleri nedeniyle yaşam düzenleri bozulabilecek olan canlı türlerini koruyor. CMA CGM ayrıca plastik kirliliğiyle mücadele etmek için 1 Haziran 2022’den itibaren gemilerinde plastik atık taşımayı da durdurdu.

Grup, deniz koruma araştırmalarını hızlandırmak ve doğal yaşam alanlarının restorasyonuna katkıda bulunmak için dünyanın dört bir yanındaki büyük uluslararası ve yerel kuruluşları üstlendikleri görevlerde destek olmayı sürdürüyor.

CMA CGM, Çevrenin Korunmasına Yönelik Taahhüdünü Güçlendiriyor

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!