Birleşmiş Milletler’de TIR Sürücülerinin Vize Sorununa Çözüm Arayışı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vize Sorunlarının Taşımacılığa Etkisi

Sürücü vize sorunlarının Avrupa’dan Orta Doğu, Asya ve Kafkasya’ya yapılan taşımaları da etkilediğini belirten UND, Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin Avrupa Ekonomik Komisyonu kapsamında oluşturduğu Taşımacılığı Etkileyen Gümrük Sorunları Çalışma Grubu‘nun Cenevre’de toplandığını ve bu toplantıda sınır geçişleri ve gümrük konularına ilave olarak TIR sürücülerinin Schengen bölgesinde yaşadığı vize sorunlarının da ele alındığını açıkladı. Toplantıya UND ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) de katıldı. UND’yi İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin temsil etti.

UND, Avrupa’dan Orta Doğu, Asya ve Kafkasya’ya yapılan taşımaların neredeyse tamamının Schengen vizesine ihtiyacı olan sürücüler tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayarak, Avrupa’nın bu pazarlara ulaşmasında sürücülerin geçerli vizesi olmasının çok önemli olduğunu belirtti. TIR, yük ve sürücü ayrılamaz bir bütündür. dedi.

Sürücülerin Vize Alımında Yaşadığı Zorluklar

UND, uluslararası sürücülerin vize alımında karşılaştıkları sorunlarla ilgili detaylı bilgiler verdi. Sürücüler vize almak için randevu dahi alamıyor diyerek, sürücülerin randevu almak için bile iki ay beklemek zorunda kaldığını ifade etti. Randevu aldıkları zaman bile sorun çözülmüyor. Son günlerde yüksek oranda vize reddi ile karşılaşıldığını belirtti. Geçmişte bir sürücünün beş adet vizesi olsa ve herhangi bir vize ihlali olmasa dahi 6’ncı başvurusunda vizesinin reddedilebildiğini belirtti. Zor bir şekilde vize alabilen sürücülere ise tek seferlik vize verildiğini ve bu durumun sürücülerin işlerini bırakmasına yol açtığını açıkladı.

Pandemi döneminde, tedarik zincirinin en önemli kısmının sürücüler olduğunun görüldüğünü belirten UND, sürücü açığının giderek arttığına dikkat çekerek, Schengen kurallarında da belirtildiği üzere herhangi bir ihlal yapmadığı sürece sürücülere vize tahsisi kolaylaştırılmalı ve aşamalı olarak uzun süreli vize verilmelidir. dedi.

UND, toplantıda, tüm bu sorunların çözümü için ortak bir çalışma grubu kurulması önerisini paylaştı. Uluslararası tedarik zincirinin geleceği açısından bir çalışma grubu kurulması ve süreçler hakkında ortak çalışma yapılması gerekiyor. ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’de TIR Sürücülerinin Vize Sorununa Çözüm Arayışı

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!