3 Temmuz ve Karasu-Köstence Ro-Ro Hattı: Yeni Bir Dönemin Başlangıcı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karasu Liman İşletme Müdürü Gökçen Erdem’in Açıklamaları

Karasu Liman İşletme Müdürü Gökçen Erdem, Rusya’ya haftada dört Ro-Ro seferinin düzenlendiğini belirterek, 1,5 yıllık yoğun çalışmalar sonucunda Karasu ve Köstence limanları arasında seferlerin başlatılması için son aşamaya geldiklerini bildirdi. Erdem, 3 Temmuz itibarıyla seferlere başlama kararı aldıklarını ifade etti.

Yeni Hat ve Önemi

Açılacak bu yeni hattın, Türkiye’den Avrupa’ya yapılan ticarette alternatif bir güzergah sunması sebebiyle büyük önem taşıdığını vurgulayan Erdem, şu açıklamalarda bulundu:

“Yeni hat, Avrupa’ya sınır kapılarındaki beklemeleri ortadan kaldırıyor, Karasu’dan Romanya’ya oradan da Avrupa’ya direkt geçiş sağlıyor ve Bulgaristan geçişlerini bypass ediyor. Bu Ro-Ro seferlerinde, Karasu ile Köstence arasındaki 12 saatlik kısa sürede araçlar karşıya geçebilecek, kara yoluna nazaran yaklaşık 550 kilometrelik daha kısa mesafe avantajı sağlanacak. Böylece araçların bakım ve yakıt maliyetleri düşecek ve buna bağlı olarak karbon salınımı da azalacak. 3 Temmuz’da bir gemiyle seferlere başlıyoruz. İlk etapta haftada 4 sefer planladık. Devam eden süreçte 2024’ün son çeyreğinde ikinci gemimizle haftada 7 sefere çıkmayı hedefliyoruz.”

Yolcu Araçları da Kullanabilecek

Erdem, ilk etapta bu hatta yıllık 65 bin, ilerleyen yıllarda ise 100 bin ve daha fazla araç sayısına ulaşmayı öngördüklerini belirtti. Erdem ayrıca, “Bu hatta çalışacak gemilerimizin Ro-Pax tarzı olmasından dolayı sadece ticari araçlara değil, yolcu ve yolculu araçlara da hizmet verecek olması, Avrupa’dan Türkiye’ye gelen vatandaşlarımız için alternatif bir güzergah oluşturacak. Yeni lojistik güzergahı olması bakımından hem şehrimize hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.” diye konuştu.

3 Temmuz ve Karasu-Köstence Ro-Ro Hattı: Yeni Bir Dönemin Başlangıcı

Bültene Abone Olun

Lojistik sektör haberlerine ilk önce ulaşmak için bültenimize abone olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

intralojistik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!